Amerykanie postawili na jakość

Amerykański lider rynku produktów z tworzyw sztucznych postanowił zbudować w Poznaniu przyczółek dla ekspansji na rynki Europy Wschodniej i Azji pod nazwą Propex Service Group sp. z o.o. Pomaga mu w tym firma itelligence – sprawdzony partner IT.
 

 
Razem z itelligence Polska opracowaliśmy model architektury IT wspierający nasze procesy biznesowe, przepływ danych, wydajne działanie oprogramowania oraz infrastruktury, który w najwyższym stopniu spełnia nasze oczekiwania. Wdrożone rozwiązania z pewnością przyspieszą nasz rozwój – mówi Mariusz Mikołajczak, Dyrektor Finansowy z Propex Service Group sp. z o.o.
Do ponad 400 centrów usług biznesowych działających w Polsce w sierpniu 2013 dołączyło kolejne. Otworzył je w Poznaniu Propex Global Company, amerykański producent elementów z tworzyw sztucznych używanych m.in. w rolnictwie, budownictwie i przemyśle włókienniczym. Placówka koordynuje działanie spółek zależnych w Europie w zakresie księgowości, obsługi klienta, logistyki, zarządzania łańcuchem dostaw i HR.

Na siedzibę europejskiego centrum Amerykanie wybrali stolicę Wielkopolski, ze względu na dostępność wysokiej klasy specjalistów IT. Żadna nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się firma nie może się obyć bez informatycznego wsparcia na najwyższym światowym poziomie. Firmie Propex Global Company wsparcie to zapewnia itelligence – spółka specjalizująca się we wdrożeniach zaawansowanego oprogramowania dla biznesu, zarządzaniu dużymi zbiorami danych oraz outsourcingu i konsultingu IT.

Wysoka jakość usług, elastyczność partnera, korzystny model finansowy - te czynniki sprawiają, że jesteśmy zadowoleni ze współpracy z itelligence – wskazuje Mariusz Mikołajczak, Dyrektor Finansowyw Propex Service Group.
Infrastruktura, administracja, hosting
Nawiązując współpracę z nami, klient zrzucił ze swoich ramion ogromny ciężar, którym jest inwestycja w oprogramowanie, licencje, sprzęt, serwis czy administrowanie systemem. Decyzja klienta pozwoliła uniknąć inwestycji w budowę własnego lokalnego działu IT, co znacznie ograniczyło jego koszty – podkreśla Arnold Nowak, prezes itelligence.
Firma itelligence zrealizowała dla poznańskiego biura Propex Global Company projekt, który składał się z dwóch części: informatycznej i sieciowej. Pierwszym etapem było przygotowanie infrastruktury IT zlokalizowanej w Data Center itelligence wraz z instalacją wskazanych przez klienta systemów, a następnie ich integracja z systemami używanymi przez Propex globalnie w całej organizacji. Systemy, z jakich korzysta w chwil obecnej Propex to domena Microsoft Active Directory oraz Microsoft Exchange. Oba rozwiązania odpowiadają za sprawny proces zarządzania dostępem pracowników firmy do jej zasobów oraz za efektywną komunikację. Kolejnym krokiem realizacji projektu była dostawa stacji roboczych (laptopy HP).

Wraz z czynnościami związanymi z przygotowaniem infrastruktury IT, równolegle prowadzone były prace w zakresie stworzenia lokalnej infrastruktury sieciowej w poznańskim biurze Propex. Działania w tym obszarze polegały głównie na dostawie i konfiguracji urządzeń sieciowych oraz ich integracji z globalną siecią Propex w celu umożliwienia efektywnej komunikacji z centralą oraz innymi oddziałami na całym świecie. Usługi sieciowe takie jak połączenia VPN, sieć WiFi, telefonia IP, zostały wdrożone w oparciu o rozwiązania renomowanych firm takich jak HP i Cisco.
Specjaliści z naszego service desku pomagają rozwiązywać problemy pracowników klienta w zakresie obsługi laptopów, logowania się oraz instalacji wskazanych aplikacji. Jesteśmy również odpowiedzialni za kompleksową naprawę i wymianę tych urządzeń w sytuacjach awaryjnych. Co równie ważne, dbamy o to, by wszystkie programy, których używają pracownicy wielkopolskiego biura Propex, były zgodne z wytycznymi amerykańskiej centrali spółki – mówi Arnold Nowak.
Serwery w abonamencie

Dane biznesowe poznańskiego oddziału Propex są ulokowane na serwerach, które znajdują się w Data Center itelligence w Tarnowie Podgórnym koło Poznania. Dysponuje ono zaawansowaną infrastrukturą, m.in. posiada własne łącza światłowodowe do niezależnych operatorów telekomunikacyjnych oraz wyposażone jest w rozwiązania gwarantujące ciągłość działania i wysoką dostępność systemów swoich klientów, na wypadek przerw w dostawie zasilania. Dzięki temu firmy, które rozważają skorzystanie z usług firm hostingowych, lecz obawiają się o bezpieczeństwo i nieprzerwany dostęp do swoich danych, mogą bez obawy skorzystać z usług itelligence i mieć dostęp do swoich zasobów 24h na dobę. W poznańskim oddziale Propex dostęp ów ma każdy użytkownik systemu, stosownie do przyznanych mu uprawnień, bez względu na to, gdzie w danym momencie się znajduje.
Pracowników centrum uwolniliśmy od konieczności zajmowania się swoim środowiskiem IT. Niegroźne są im wszelkie awarie, zarówno sprzętowe, czyli dotyczące serwerów i pamięci masowych, jak i te związane z infrastrukturą sieciową. Mogą się całkowicie skoncentrować na swej podstawowej działalności – tłumaczy Arnold Nowak.
A jeśli wraz z przyrostem danych oraz pracowników, zwiększy się zapotrzebowanie na moc obliczeniową?
Klient płaci miesięczny abonament w postaci stałej opłaty. Z chwilą gdy zapotrzebowanie na zasoby IT wzrośnie w wyniku rozwoju poznańskiego biura, nowa wysokość opłat zostanie ustalona zgodnie z zapisami umowy – informuje prezes itelligence.
Zaufanie procentuje

Propex sprzedaje swoje produkty głównie w Europie Zachodniej. Tym większe uznanie dla Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania, które zdołało przekonać koncern do rozpoczęcia działalności w stolicy Wielkopolski. Jednostka samorządowa wskazała też amerykańskiej firmie kilku renomowanych dostawców IT działających na miejscowym rynku. Wszyscy mieli możliwość zaprezentowania swojej oferty w oczekiwanym przez Propex zakresie. Inwestor był również ciekaw doświadczeń, które oferenci zdobyli przy podobnych projektach.
Od lat świadczymy usługi dla firm zagranicznych z różnych sektorów przemysłu. Dobrze więc znamy sposoby działania i polityki bezpieczeństwa, które cieszą się uznaniem w globalnych korporacjach. Mamy też profesjonalny zespół i potrafiliśmy przekonać klienta, że jesteśmy w stanie dostarczyć mu kompleksowe i niezawodne rozwiązanie w rozsądnej cenie. Wszystko to zadecydowało o tym, że Propex ostatecznie wybrał naszą propozycję – opowiada prezes Arnold Nowak.
Wdrożenie trwało od 1 czerwca do 1 sierpnia 2013 roku. To krótki czas, biorąc pod uwagę zakres przedsięwzięcia, ale i to, że prowadzenie projektu odbywało się w oparciu o zdalną komunikację itelligence z centralą klienta za oceanem.
Z trudnym zadaniem uporaliśmy się w zaledwie dwa miesiące. Szybkość działania, efektywność i dobra komunikacja utwierdziła Propex w przekonaniu, że postawili na odpowiedniego partnera biznesowego – uważa Arnold Nowak.
Z perspektywą wzrostu

Jednym z największych atutów usług IT świadczonych przez itelligence, jest ich elastyczność i skalowalność. W przypadku wzrostu zatrudnienia w Propex itelligence szybko i efektywnie może dostosować swoje usługi do nowych potrzeb i wymagań klienta. Infrastruktura i usługi będą rosły wraz z potrzebami klienta. Projekt wdrożenia platformy Microsoft SharePoint, służący do gromadzenia i zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie oraz wspomagający pracę grupową to kolejny etap projektu. Pozwala tworzyć m.in. witryny intranetowe, repozytoria dokumentów oraz zapewnia funkcje szybkiego i bezpiecznego obiegu dokumentów (workflow).
Poznańskie biuro ma stanowić przyczółek dla ekspansji Propex na rynki Europy Wschodniej i Azji. Jeśli placówka osiągnie sukces, jej znaczenie w koncernie wzrośnie. A wówczas prawdopodobnie jej potrzeby w dziedzinie IT będą dużo większe – przewiduje prezes Arnold Nowak.
Propex Global Company

Międzynarodowa firma, z siedzibą w Chattanooga w stanie Tennessee (USA), która wytwarza produkty z tworzyw sztucznych m.in. dla rolnictwa, budownictwa i przemysłu włókienniczego. Posiada 10 oddziałów, w tym cztery w USA, pozostałe w Meksyku, Brazylii, Wielkiej Brytanii, w Niemczech i na Węgrzech. Teraz dołącza do nich centrum operacyjne w Poznaniu, które świadczy usługi z dziedziny księgowości, obsługi klienta, logistyki, zarządzania łańcuchem dostaw i HR. Według deklaracji koncernu, docelowo w polskim oddziale pracę znajdzie 50 osób.

Źródło: itelligence

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top